Hírlevél

E-mail:


2011. július 20., szerda

Diéta epekőbetegség, epeműtét utáni állapotban

Diéta epekőbetegség, epeműtét utáni állapotban

Az étrendi kezelés célja: hasi görcsök és újabb epekövek kialakulásának elkerülése.
A diéta legfontosabb jellemzői:
Naponta többszöri kis étkezés (legalább ötször).
A diéta legyen zsírszegény, amely mutatkozzon meg a nyersanyagok válogatásánál, illetve az ételkészítés során.
Az étkezések során kerülnie kell a nehezen emészthető és puffasztó ételeket, amelyek rossz közérzetet, haspuffadást, hányingert okoznak.
Azokat a táplálékokat, amelyekben nehezen emészthető, vízben nem oldódó rostok vannak (pl. teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér illetve pékáru (barna-, rozskenyér), káposztafélék, száraz hüvelyesek) kerülni kell. Jó hatásúak a pektinben gazdag anyagok, ezek: alma, birsalma, sárgarépa, sütőtök, puffasztott pelyhek.
Az ételkészítésnél kerülni kell az erős, csípős, nyálkahártyát ingerlő fűszereket: csípős paprika, bors torma, mustár, ecet. Helyette kímélő fűszerezést javaslok: citrom, vanília, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, kömény, babérlevél, kapor, kakukkfű, snidling, bazsalikom, majoránna, borsikafű, vasfű, petrezselyemzöld.
Javasolt ételkészítési eljárások:
A húsokat és főzelékféléket zsírszegényen elkészíthetjük teflonedényben, alufóliában, cserépedényben, sütőzacskóban, kuktában, száraz hőben sütve, párolva, főzve és grillsütőben.
Hagyományos edényben zsírszegényen a húsokat legegyszerűbben sütőben tudjuk elkészíteni. A tepsit vagy jénai edényt kenőtollal vékonyan kikenjük napraforgó olajjal, az ízesített húst egyben, szeletben, töltött vagy vagdalt formában beletesszük, kevés vízzel meglocsoljuk, majd előmelegített sütőben megsütjük. Szükség szerint melegvízzel locsoljuk. Amikor már félig megpuhult, adagonként egy-egy evőkanál tejet is önthetünk rá, ettől szép pirosra sül.
Gyorsabban megpuhul a hús, ha a jénai tálba téve alufóliával letakarjuk, és így tesszük a sütőbe.
Az ételeket zsírszegényen sűríthetjük lisztszórással, habarással, diétás rántással és a főzelékfélék pürésítésével. A diétás rántás készítési módja: a lisztet szárazon a kívánt színűre pirítjuk és főzeléklével, csontlével vagy vízzel higítva az ételbe öntjük. Habaráskor a zsírtalanított tejbe, savanyított tejtermékbe, csontlébe, főzeléklébe a kívánt mennyiségű lisztet csomómentesen belekeverjük, majd óvatosan az ételbe öntjük, közben állandóan keverjük.
Ha az ételkészítéshez használt tej panaszt okoz, tejmentesen készítse el az ételeit.
Mivel az egyes élelmiszerek egyéni tűrőképessége különböző lehet, ezért azt az ételt ami panaszt okoz ki kell hagyni az étrendből.

Nincsenek megjegyzések: